Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Premozenje

1483 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Predlagam, da zakonsko uredite odgovornost vseh drzavljanov Slovenije z vsem svojim in premozenjem svojcev v primeru krsitev. Za kaj gre? Enostavno za to, da se vsak funkcionar, politik, menedzer, podjetnik skriva pred materialno odgovornostjo tako, da prepise vse vrednote na sorodnike. Ce lahko sodni izterjevalec odnese predmet, ki ni last dolznika, je pa na mestu izterjave in mora lastnik tega predmeta pozneje dokazati lastnistvo, ali je tezko to narediti tudi ostalim. Zakaj ne bi direktorju zaplenili vsega tudi premozenja sorodnikov, pa naj tisti,ki lahko, potem dokaze kaj je njegovo in to odnese, vse ostalo pa ostane. Enostavno mar ne.

15 glasov

9 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Drago Felle 49 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 5. 2013

Odziv Ministrstva za pravosodje

Materialno-pravne podlage za odvzem premoženja nezakonitega izvora ureja Zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (Uradni list RS, št. 91/11; v nadaljevanju ZOPNI), ki se je v praksi začel uporabljati 31. 5. 2012. Namen zakona je preprečevanje pridobivanja, predvsem pa uporabe premoženja nezakonitega izvora in posledično zaščita gospodarske in socialne funkcije lastnine. Navedeno se zagotavlja tako, da se nezakonito pridobljeno premoženje v skladu z določenim postopkom odvzame – tako tistim, ki so ga pridobili na nezakonit način kakor tudi tistim, da katere je bilo tako premoženje preneseno brezplačno ali za plačilo, ki ne ustreza dejanski vrednosti, pod pogojem, da so vedeli ali bi morali vedeti, da je bilo nanje preneseno premoženje, katerega izvor je nezakonit.

Glede na določbo 5. člena ZOPNI se pri ugotavljanju očitnega nesorazmerja med obsegom premoženja in dohodki, zmanjšanimi za davke in prispevke, ki jih je oseba zoper katero teče postopek po ZOPNI plačala v obdobju, v katerem je bilo premoženje pridobljeno (kar je eden od pogojev za obstoj premoženja nezakonitega izvora) upošteva ne samo premoženje, ki ga ima oseba zoper katero teče postopek v lasti, temveč tudi premoženje, ki je bilo preneseno na povezane osebe, in sicer brezplačno ali za plačilo, ki ne ustreza njeni dejanski vrednosti, če je oseba vedela ali bi morala vedeti, da je bilo premoženje pridobljeno na nezakonit način

Nadalje v zvezi s »prepisovanjem« premoženja nezakonitega izvora na sorodnike, ki ga izpostavlja predlagatelj portala predlagam.vladi.si, pojasnjujemo, da se v času finančne preiskave lahko začasno zavaruje, na koncu pravdnega postopka na podlagi tožbe za odvzem pa tudi odvzame premoženje nezakonitega izvora, ne samo osebi, zoper katero je bil uveden postopek po ZOPNI, temveč tudi tistim osebam, na katere ga je slednja »špekulativno« prenesla brezplačno ali za vrednost, ki ne ustreza dejanski, če so le-te vedele ali pa bi le morale vedeti, za kakšno premoženje gre. V zvezi s prenosi na sorodnike (ožji družinski člani) ali ožje povezane osebe (pravne osebe iz 7. točke 4. člena ZOPNI) je v 6. členu ZOPNI določeno, da se celo domneva, da je šlo za brezplačen prenos, kar olajšuje dokazovanje ob začasnem zavarovanju in kasneje ob odvzemu.

Na koncu poudarjamo, da o izpolnjenosti pogojev za odreditev začasnega zavarovanja kot tudi za sam odvzem premoženja nezakonitega izvora po ZOPNI na predlog državnega tožilca odloča sodišče.

Priloge:

Komentarji