Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ustanovitev javnih uniseks stranišč

2851 OGLEDOV 12 KOMENTARJEV

Pozdravljeni!

V Sloveniji imamo v večini javna stranišča deljena na moški WC, ženski WC in WC za invalide. Ko sem malo pobrskal po literaturi, sem videl, da imajo ponekod v tujini tudi uniseks WC-je. Namen ustanovitve uniseks WC-jev je predvsem zato, ker se lahko zgodi, da ima mama, ki ima fantka, lahko težave pri uporabi WC-jev, ker ne ve, za kateri WC bi se odločila, moški ali ženski WC. Če gre ona z otrokom v moški WC, se lahko najde nekdo, ki mu bo neprijetno v družbi ženske. Če pa se odloči za ženski WC, se lahko otrok prične počutiti nelagodno, ker je med samimi puncami. Podobne težave bi se lahko zgodile, če hotel oče peljati na WC svojo hčerko. Če bi se oče odločil za ženski WC, si lahko približno že predstavljam, kaka bo reakcija žensk. Slaba odločitev bi bila tudi, če gre s svojo hčerko na moški WC. Iste težave bi imela ženska, ki oskrbuje invalida, ali moški, ki oskrbuje invalidko. Ta problem smo nekako rešili s tem, da so poleg moškega in ženskega WC-ja ustanovljeni tudi WC-ji za invalide. Velik problem bi se lahko pojavil tudi transeksualcem, ker ne bi vedel, kateri WC naj si izbere. Tudi tukaj lahko pride do težav, v primeru, da se transeksualna oseba odloči za napačen WC.

Predlagam, da vlada uvede zakon, kjer bi morali v novogradnjah biti obvezno postavljene 3 ali 4 vrste WC-jev. Pri varjanti s 3 WC-ji, bi morali biti zgrajeni moški WC, ženski WC in uniseks WC, ki bi bil obenem tudi WC za invalide. Pri varjanti s 4 WC-ji pa bi bili zgrajeni moški WC, ženski WC, uniseks WC in WC za invalide. Ker bi se zaradi finančnih težah pojavili argumenti proti, bi bilo boljša varjanta o uvedbi 3 vrst WC-jev. O tem pa nisem čisto prepričan, ker bi se lahko zgodilo, da si nekdo ne bo hotel deliti uniseks WC-ja skupaj z invalidom. O tem je potrebno še razmisliti in potrebno je tudi slišati različna mnenja.

Naprošam uporabnike spletne strani, da podajo komentarje na moj predlog!

18 glasov

8 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M mlad25 16 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


21. 5. 2010

Odziv Ministrstva za okolje in prostor

Predlog smo preučili in menimo, da za nadaljnjo obravnavo ni primeren. Splošni predpis, ki postavlja osnovne zahteve za graditev objektov je Zakon o graditvi objektov (Uradni list RS št. 110/02 in nadaljnji). Ta vsebuje tudi določbo, da morajo objekti izpolnjevati bistvene zahteve, med katerimi je za ta primer pomembna določba o zagotavljanju higienske in zdravstvene zaščite in zaščite okolice.

V Sloveniji posebnega predpisa, ki bi postavljal splošne zahteve za gradnjo stranišč ni, obstaja pa nekaj predpisov, ki za posebne vrste stavb določajo zahteve zanje. Tako na splošni ravni sanitarni prostori niso predpisani, še manj je predpisana njihova velikost, število in raba glede na spol. Delitev stranišč z vidika graditve na moška, ženska, uniseks ali še drugačna (izjema so sanitarije za gibalno ovirane osebe) nima nobene tehnične utemeljitve niti ne spreminja osnovne zahteve, da morajo objekti zagotavljati primerne zdravstvene in higienske pogoje. Poudariti je treba, da je eno osnovnih načel regulacije pravilo, da se regulira samo tisto, kar je nujno potrebno. Ker že do sedaj delitev na moška in ženska stranišča sploh ni predmet splošnega urejanja na ravni predpisa, objekti pa se ustrezno projektirajo in gradijo tudi brez predpisane zahteve, bi bilo nesmotrno regulirati področje, kjer takšne potrebe ni. Prav ta mehka regulacija omogoča, da v določenih primerih bodisi investitor bodisi projektant nekatere sanitarne prostore določijo za skupno rabo. To je seveda mogoče tudi v primeru postavitve montažnih sanitarnih enot kot urbane opreme.

Priloge:

Komentarji