Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Dodatne trošarine

3494 OGLEDOV 17 KOMENTARJEV

Predlagam vladi, da poleg trošarin na nafto, alkohol in tobačne izdelke uvede dodatne trošarine. Lahko bi dodali trošarino naprimer na gazirane pijače za katere je bilo že večkrat dokazano, da so zdravju škodljive. Tabo bi hkrati pobrali ogromno trošarin in izboljšali zdravje prebivalcev.

13 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F franzmatic 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 3. 2012

Odziv Ministrstva za finance

Na temo uvedbe trošarin na sladke pijače je bilo v drugi polovici leta 2011 pri Ministrstvu za finance opravljenih več razgovorov s pristojnimi ministrstvi (Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za gospodarstvo in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano) ter predstavniki živilske industrije (GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij). Po izmenjavi mnenj o zdravstvenem stanju v Sloveniji, vplivu sladkih pijač na debelost mladih, vrstah in škodljivosti nadomestnih sladkorjev, vplivu na konkurenčnost, projektih glede lokalne pridelave in ponudbe kmetijskih produktov, je bilo ugotovljeno, da gre za dolgoročen projekt, v katerem morajo vsa zgoraj navedena ministrstva uskladiti politike glede zdravega življenja, strukturnih sprememb v gospodarstvu in kmetijstvu ter uvedbe trošarin. V ta namen bo predvidoma v okviru Ministrstva za zdravje imenovana Medresorska delovna skupina.

Zaradi predčasnega prenehanja mandata je takratna vlada jeseni opravljala le še tekoče posle, zato se je delo na tem projektu trenutno ustavilo. Ideja o obdavčitvi sladkih gaziranih pijač je bila ob primopredaji poslov predstavljena sedanjemu vodstvu posameznih ministrstev in glede na presojo in opredelitve, se bo delo nadaljevalo.

Odziv Ministrstva za zdravje

S pitjem sladkih gaziranih pijač namesto vode vnesemo v naš organizen veliko količino sladkorjev. Potrebno je poudariti, da je v sladkih pijačah problematičen predvsem enostavni sladkor in ne gaziranost pijače same. Tudi z vidika Ministrstva za zdravje bi si želeli manjše uživanje sladkih pijač in s tem dnevne zaužite količine sladkorja. Enostavni sladkor je tisto hranilo, katerega količino želimo znižati v vsakodnevni prehrani in s tem doseči ugodnejše prehransko kot tudi zdravstveno stanje prebivalcev.

Podatki Statističnega urada RS za leto 2009 kažejo, da se v povprečju letno zaužije skoraj 36 l tovrstnih pijač, kar je več kot je letna poraba kruha na prebivalca. Za zadovoljevanje fizioloških potreb organizma je potrebno uživanje zadostne količine tekočine, vendar zdravstveni strokovnjaki opozarjajo, da je najprimernejše uživanje pitne vode. Uživanje sladkih pijač namesto vode, v energijski bilanci prispeva v prehrani preko 200 kcal energije, ki se ob nezadostni telesni dejavnosti kopiči v maščevju in prispeva k pojavu debelosti, poleg tega pa tovrstne pijače predstavljajo intenziven vnos sladkorja v telo, ki se hipoma absorbira in v telesu ruši ravnovesje in povzroča občutek lakote. Vse več je dokazov, ki kažejo povezanost uživanja sladkih pijač z zobno gnilobo, debelostjo, metabolnim sindromom in sladkorno boleznijo. Tako porast debelosti kot tudi sladkorne bolezni tipa 2 je še posebej skokovit in s tem zaskrbljujoč v skupini otrok in mladostnikov, ki v veliki meri uživajo tovrstne pijače. Žal debelost kot tudi sladkorna bolezen v Sloveniji postajata vse večji javnozdravstveni problem.

Z vsemi morebitnimi ukrepi ukrepi si želimo predvsem vzpostaviti pogoje, da bi ljudje teh pijač dejansko uživali čim manj.

Ministrstvo za zdravje je septembra lani ustanovilo strokovno delovno skupino za oblikovanje izhodišč za uvedbo trošarin na živila in vzpodbud za zdravo prehranjevanje, katere naloga je bila izdelava izhodišč, ki bodo služila Ministrstvu za zdravje v novem nacionalnem programu prehranske politike 2012-2021, katerega namen bo predvsem izboljšati prehranjevalne navade prebivalcev Slovenije.

Priloge:

Komentarji